We are a leading Wholesale Trader of semikron skiip 35nab12t4v1 igbt module, skiip13nab065v1 igbt module, semikron skiip 13ac126v1 three phase bridge inverter igbt module, infineon fp35r12w2t4 igbt module, semix503gb126v1 ceramic igbt module and semikron igbt semix703gb126v1 from Mumbai, India.
₹ 7500 / Piece Get Latest Price
| Collector Emitter Voltage | 750 V |
| Voltage | 1200 V |
| Collector Current | 75 A |
| Configuration | Single |
| Package/Case | Module |
| NTC Thermistor | Yes |
| Model Number | SkiiP-35NAB12T4V1 |
| Current Rating | 35 A |
| Usage/Application | CAV,Drives,Solar,UPS |
| Temperature Range | -40 to 125 Degree C |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 4000 / Piece Get Latest Price
| Collector Emitter Voltage | 650 V |
| Voltage | 650 V |
| Collector Current | 75 A |
| Configuration | Three Phase Inverter |
| Package/Case | SOT-227-4 |
| NTC Thermistor | No |
| Usage/Application | AC Inverter Drives |
| Model Number | SKIIP 13NAB065V1 |
| Current Rating | 13 A |
| Brand | Semikron |
| Temperature Range | -40 to 125 Degree C |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 5000 / Piece Get Latest Price
| Collector Emitter Voltage | 750 V |
| Voltage | 1200 V |
| Collector Current | 75 A |
| Configuration | Three Phase Inverter |
| Package/Case | SOT-227-4 |
| NTC Thermistor | No |
| Model Name/Number | Skiip 13AC126V1 |
| Usage/Application | AC Inverter Drives |
| Current Rating | 25 A |
| Brand | Semikron |
| Weight | Upto 300 g |
| Temperature Range | -40 to 150 Degree C |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 4500 / Piece Get Latest Price
| Collector Emitter Voltage | 1200 V |
| Collector Current | 54 A |
| Module Configuration | Chopper |
| Configuration | Single |
| Package/Case | SOT-227-4 |
| Package Type | EconoPIM™ 2 |
| NTC Thermistor | Yes |
| Application | Drives |
| Brand | Infineon |
| Part Number | FP35R12W2T4 |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 15000 / Piece Get Latest Price
| Collector Emitter Voltage | 750 V |
| Voltage | 1200 |
| Collector Current | 50 A |
| Configuration | Three Phase Inverter |
| Package/Case | SOT-227-4 |
| NTC Thermistor | No |
| Brand | Semikron |
| Model Number | Semix353GB126v1 |
| Color | White |
| Usage/Application | AC Inverter Drives |
| Model Name/Number | SEMiX503GB126v1 |
| Current Rating | 350amp |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 25000 / Piece Get Latest Price
| Collector Emitter Voltage | 750 V |
| Voltage | 1200 V |
| Collector Current | 75 A |
| Configuration | Three Phase Inverter |
| Package/Case | SOT-227-4 |
| NTC Thermistor | No |
| Brand | Semikron |
| Model Number | SEMiX703GB126V1 |
| Usage/Application | AC Inverter Drives |
| Current Rating | 700 amp |
| Material | Ceramic |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 26000 / Piece Get Latest Price
| Voltage | 1600 |
| Brand | Infineon |
| Usage/Application | AC Inverter Drives |
| Model Name/Number | IFS100B12N3E4_B31 |
| Current Rating | 100amp |
The IFS100B12N3E4_B31 is an IGBT (Insulated Gate Bipolar Transistor) module designed for high-power switching applications. Here are some key specifications for this module:
This module is designed for use in applications such as motor control, power conversion, and renewable energy systems. It has a compact size and low thermal resistance for improved thermal performance. The B31 suffix in the part number indicates that this module has a NTC thermistor for temperature sensing and over-temperature protection.
₹ 7500 / Piece Get Latest Price
| Voltage | 1200 V |
| Brand | Semikron |
| Usage/Application | AC Inverter Drives |
| Model Name/Number | SKM300GAL128D |
| Current Rating | 300A |
₹ 10000 / Piece Get Latest Price
| Voltage | 1200 V |
| Brand | Semikron |
| Usage/Application | AC Inverter Drives |
| Model Name/Number | SKD100GAL123D |
| Current Rating | 100A |
₹ 7500 / Piece Get Latest Price
| Voltage | 1200 V |
| Brand | Semikron |
| Usage/Application | AC Inverter Drives |
| Model Name/Number | SKiiP25AC126V1 |
| Current Rating | 25amp |
₹ 10000 / Piece Get Latest Price
| Voltage | 1200 V |
| Brand | Semikron |
| Usage/Application | AC Inverter Drives |
| Mounting Type | DIP |
| Model Name/Number | SKIIP32NAC12T42 |
| Current Rating | 32A |
₹ 22000 / Piece Get Latest Price
| Collector Emitter Voltage | 750 V |
| Voltage | 1200 VOLTAGE |
| Collector Current | 75 A |
| Configuration | Three Phase Inverter |
| Package/Case | Module |
| NTC Thermistor | Yes |
| Usage/Application | AC Inverter Drives |
| Model Name/Number | BSM150GT120DN2 |
| Current Rating | 150 AMPS |
| Brand | INFINEON |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 750 / Piece Get Latest Price
| Part Number | SKKT27B16E |
| Off State Voltage | 800 V |
| On State Current | 100 A |
| Number of Switches | 2 |
| Surge Current | 250 A |
| Gate Trigger Voltage | 2 V |
| Package/Case | TO-240AA |
₹ 4500 / Piece Get Latest Price
| Part Number | SKKT273/16E |
| Off State Voltage | 800 V |
| On State Current | 180 A |
| Number of Switches | 2 |
| Surge Current | 250 A |
| Gate Trigger Voltage | 2 V |
| Package/Case | TO-240AA |
₹ 5000 / Piece Get Latest Price
| Voltage | 650 V |
| Brand | Vinco |
| Usage/Application | AC Inverter Drives |
| Model Name/Number | P840A4906 |
| Current Rating | 250amp |
₹ 5900 / Piece Get Latest Price
| Voltage | 600 V |
| Brand | Fuji |
| Usage/Application | AC Inverter Drives |
| Model Name/Number | 6MBP100VFN060-55 |
| Current Rating | 100amp |
₹ 5000 / Piece Get Latest Price
| Voltage | 1200 V |
| Brand | Semikron |
| Usage/Application | AC Inverter Drives |
| Model Name/Number | SKM145GB123D |
| Current Rating | 145amp |
₹ 5000 / Piece Get Latest Price
| Voltage | 1200 V |
| Brand | infineon |
| Usage/Application | UPS |
| Model Name/Number | FS25R12W1T4 |
| Current Rating | 50amp |
₹ 25000 / Piece Get Latest Price
| Voltage | 1200 V |
| Brand | Semikron |
| Usage/Application | textil machinery vfd |
| Model Name/Number | semikron |
| Current Rating | 25amp |
₹ 30000 / Piece Get Latest Price
| Voltage | 1700 V |
| Brand | IXYS |
| Usage/Application | AC Inverter Drives |
| Model Name/Number | MDMA900U1600PTEH |
| Current Rating | 900amp |
| make | ixys |
| usage | vfd |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 5000 / Piece Get Latest Price
| Voltage | 600 V |
| Brand | Tyco |
| Usage/Application | UPS |
| Model Name/Number | P540C0101 |
| Current Rating | 540amp |
₹ 18000 / Piece Get Latest Price
| Voltage | 1200 V |
| Brand | Mitsubishi |
| Usage/Application | AC Inverter Drives |
| Model Name/Number | CM150RX-24S1 |
| Current Rating | 150amp |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 5000 / Piece Get Latest Price
| Voltage | 1200 V |
| Brand | Vinco |
| Usage/Application | UPS |
| Model Name/Number | P080A2009 |
| Current Rating | 80amp |
₹ 5000 / Piece Get Latest Price
| Voltage | 1200 V |
| Brand | Danfoss |
| Usage/Application | AC Inverter Drives |
| Model Name/Number | DP15H1200T0101982 |
| Current Rating | 15amp |
₹ 3000 / Piece Get Latest Price
| Voltage | 1200 V |
| Brand | Fuji |
| Usage/Application | AC Inverter Drives |
| Model Name/Number | 7MBR10SA120-70 |
| Current Rating | 10amp |
₹ 5000 / Piece Get Latest Price
| Voltage | 1200 V |
| Brand | Semikron |
| Usage/Application | AC Inverter Drives |
| Model Name/Number | SKiiP24NAB126V10 |
| Current Rating | 24amp |
₹ 3500 / Piece Get Latest Price
| Voltage | 1200 V |
| Brand | Fuji |
| Usage/Application | AC Inverter Drives |
| Model Name/Number | FS30R06W1E3 |
| Current Rating | 30amp |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 5000 / Piece Get Latest Price
| Voltage | 1200 V |
| Brand | Semikron |
| Usage/Application | AC Inverter Drives |
| Model Name/Number | SKiiP24NAB12T4V1 |
| Current Rating | 24amp |
₹ 6500 / Piece Get Latest Price
| Voltage | 1200 V |
| Brand | Infineon |
| Usage/Application | AC Inverter Drives |
| Model Name/Number | IFF300B12ME4P_B11 |
| Current Rating | 300amp |
₹ 5000 / Piece Get Latest Price
| Voltage | 1200 V |
| Brand | Infineon |
| Usage/Application | AC Inverter Drives |
| Model Name/Number | FP15R12W1T4 |
| Current Rating | 15amp |
₹ 25000 / Piece Get Latest Price
| Voltage | 1200 V |
| Brand | Infineon |
| Usage/Application | AC Inverter Drives |
| Model Name/Number | IFS75B12N3E4_B32 |
| Current Rating | 75amp |
₹ 5000 / Piece Get Latest Price
| Voltage | 1200 V |
| Brand | IXYS |
| Usage/Application | AC Inverter Drives |
| Model Name/Number | IXDN75N120 |
| Current Rating | 75amp |
₹ 5500 / Piece Get Latest Price
| Collector Emitter Voltage | 650 V |
| Collector Current | 300 A |
| Configuration | Three Phase Inverter |
| Package/Case | Module |
| NTC Thermistor | Yes |
| IGBT Type | Trench Field Stop |
| Operating Temperature | -55°C to 150°C |
| Usage/Application | UPS, Motor Drives, Inverters |
₹ 7500 / Piece Get Latest Price
| Voltage | 1200 V |
| Usage/Application | Drives,Solar,UPS |
| Brand | Semikron |
| Current Rating | 100 A |
| Part Number | Skiip-24NAB125T12 |
| Temperature Range | -40 to 125 Degree C |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 8500 / Piece Get Latest Price
| Voltage | 1200 V |
| Brand | INFINEON |
| Usage/Application | INDUCTION |
| Model Name/Number | FZ600R12KS4 |
| Current Rating | 600amp |
| Dimension | 36.5 x 106.4 x 61.4 mm |
| Weight | Upto 340 g |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 6500 / Piece Get Latest Price
| Model Name/Number | CM300DY-24H |
| Brand | Mitsubishi |
| Voltage | 1200 V |
| Usage/Application | VFD |
| Current Rating | 300 amp |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 12000 / Piece Get Latest Price
| Voltage | 1200 V |
| Model Name/Number | Cm200dxd-24a |
| Brand | Mitsubishi |
| Usage/Application | UPS |
| Mounting Type | DIP |
₹ 9500 / Piece Get Latest Price
| Voltage | 1200 |
| Brand | Infineon |
| Usage/Application | AC Inverter Drives |
| Model Name/Number | BSM100GD120DN2 |
| Current Rating | 100amp |
₹ 8500 / Piece Get Latest Price
| Voltage | 1200 V |
| Brand | Fuji |
| Usage/Application | AC Inverter Drives |
| Mounting Type | DIP |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 5000 / Piece Get Latest Price
| Voltage | 1200 V |
| Brand | HItachi |
| Usage/Application | AC Inverter Drives |
| Model Name/Number | MBM300HT12 |
| Current Rating | 300amp |
Nikhil Dinesh Sanghvi (Proprietor)
Sanghvi Inc
2nd Floor, Plot 1140, 2g, Vijay Chambers, Tribhuwan Marg, Grant Road Mumbai
Mumbai - 400004, Maharashtra, India